ALİ TEZEL TARAFINDAN CEVAPLANMIŞ SORULAR-42

Tarih: 09-10-2005
İsim: Fatih Usar

SORU: Ben 3 yıldır ümraniyede bir iş yerinde çalışmaktayım.iş yerim yıl başında gebzeye taşınacak bu nedenle iş yerimden ayrılsam tazminatlarımı alabilirmiyim ne gibi haklarım olur.Ve işsizlik sigortasından yararlanabilirmiyim.

CEVAP: İş sözleşmenizde yurdun her yerindeki işyerine tayin olabilir gibi yazılı bir ibare yoksa il sınırları dışına (İstanbul’dan-Kocaeline) gitmek zorunda değilsiniz ve işyeri taşındığı zaman 4857 Sayılı İş Kanununun 24 üncü maddesinin II bendi gereğince kıdem tazminatı alarak işi bırakma hakkınız var. Bu ayrılmanızdan sonra 30 gün içinde İş-Kur’a müracaat ederek işsizlik ödeneği de alabilirsiniz tabi işsizlik ödeneği için gereken 600 günlük prim ödeme süreniz varsa.

Tarih: 09-10-2005
İsim: Necmiye Soyer

SORU: Babamdan kalan SSK maasi, esim nedeni ile Emekli Sandigindan da maas aldigim icin 1,5 sene once kesildi. Rahmetli babam SSK, rahmetli esim ise, Emekli Sandigi emeklisi idi. Iki yerden de maas alamayacagim soylenerek, SSK maasi kesildi. Bu durumun duzeltilecegi, ve hakedislerin verilecegi soyleniyor. Dogru mu ?

CEVAP: Bu durumu düzelten kanun çıktı ve uygulamaya başladı. Yani dul maaşı alan kadınlar SSK’dan yetim aylığı da alabiliyor. SSK Başkanlığı Sigorta İşleri Genel Müdürlüğü Tahsisler Dairesi Başkanlığı Sıhhiye Ankara adresine dilekçe gönderin.

Tarih: 09-10-2005
İsim: Mert Turay

SORU: Babamın serbest işi ve şirketi vardı fakat işi bıraktı ancak şirketi kapatmadı. Bu sırada SSK’lı bir iş bularak çalışmaya başladı. SSK primleri düzenli olarak ödendi. Ancak şirket ortağı olduğu için Bağkur ödenmeyen primlerin ödenmesini istiyor. Bu soruna ne gibi bir çözüm bulabiliriz?

CEVAP: Şirket ortağı olarak Bağ-Kur’lu olan babanız şirket resmen kapanmadan Bağ-Kur’dan çıkamazdı ve işçi olarak çalışsa dahi SSK’ya adına prim ödenemezdi. Ancak sizin durumunuzda olanlar iş mahkemelerine giderek baskın çalışmanın yani ailelerinin geçimin sağlayacak esas gelirlerinin şirket ortaklığından değil işçi olarak aldıkları ücretten olduğunu ileri sürerek dava açıyorlar. Büyük bir kısmı da kazanıyor. Yapmanız gereken Bağ-Kur aleyhine İş Mahkemesinde Tesbit Davası açmaktır. Davayı kazanırsanız SSK’lı olunan süre geçerli olur ve bu süreye denk gelen Bağ-Kur borçları silinir.

Tarih: 09-10-2005
İsim: Kadir Nergiz

SORU: 10.12.1967 doğumluyum S.S.K giriş tarihi 01.09.1982 tarihinde girişim var çalışma sürem 3718 ve 1080 gün isteğe bağlı sigortam var +207 gün de dökümhanede çıkmayan ama bordroları elimde hangi sene maaşa bağlanabilirim?

CEVAP: 01.09.1982 başlangıcı ile 47 yaşında (10.12.2014 günü) en az 5150 günle emekli olursunuz.

Tarih: 09-10-2005
İsim: Yavuz Şenel

SORU: Babamın sigorta baslangıcı 1977..1992 de kaza gecirdi.ve babama sigortadan maduriyet maası baglandı.Aynı zamanda ısyerinde calısıyordu.2 sene once emeklılıge muracat etti bu zamana kadar emekli olamadı maduriyet maası kesıldı .yeniden basvuru yaptı. simdi emekli olacak ama kesilmiş olan maduriyet maasını alabılecekmı....

CEVAP: Durumunuzu net açıklayamamışsınız. İşkazası geçiren birisi %10 dan fazla oranda rapor alırsa kendisine sürekli işgöremezlik geliri denen para verilir ve kendisi çalışmaya devam ederek ilerde emekli olabilir. Emekli olduğunda bu iki gelir-aylıktan fazla olanının tamamını az olanın yarısını almaya devam eder. Ancak, işkazası sonrasında %67 oranlı raporu olursa kendisine malülen emeklilik aylığı verilir ve malülen emekli olanlar çalışamazlar, çalışırlarsa malülen emeklilik aylıkları kesilir. Sizin durumunuz nedir?

Tarih: 09-10-2005
İsim: Lale Mertali

SORU: 04.06.1979 yılında sigorta başlangıcım var.Bu tarihten itibaren 83 gün prim ödenmiş görünüyor. 18.04.1985 yılında öğretmen olarak memuriyete başladım.01.04.1962 doğumluyum.Buna göre kaç yıl sonra emekli olabilirim.

CEVAP: Bayan iseniz dilediğiniz zaman emekli olursunuz. Erkek iseniz 48 yaşından sonra olmak kaydıyla SSK ve emekli sandığı toplamında 9000 günü (25 tam yılı) tamamladığınız zaman emekli olursunuz.

Tarih: 09-10-2005
İsim: Fatma Çelik

SORU: 56.533.278 emekli sicil numarasıyla 5 yıl öğretmenlik yaptı ancak 28.2.1985 tarihinde istifa etti. ssk lı olarak emekli olabilmesi için kaç yıl prim ödemesi gerekir doğum tarihi 9.4.1956.

CEVAP: İstifa ettikten sonraki beş yıl içinde herhangi bir şekilde çalışmamışsa bu hizmetleriniz yok olmuş yani ölmüş. Bu nedenle yapmanız gereken hemen bir SSK’lı işe girmek ve daha sonra T.C. Emekli Sandığına ihya (canlandırma) dilekçesi vererek eski hizmetlerinizi canlandırmalısınız. Bu arada SSK’ya 5 yıl prim ödeyerek toplamda 10 tam yıl (3600) gün sayısı ile 54 yaşında emekli olabilirsiniz.

Tarih: 09-10-2005
İsim: Deniz Can Erdayı

SORU: 1963 doğumluyum.Askerliğimi türkiyede kısa dönem yaptım.Türkiyede 5 yıl makina mühendisi olarak görev yaptım(sigortalı).Şu anda almanyada çalışıyorum.Türkiyeden primlerimi yatırarak hem türkiyeden hem almanyadan emekli olabilirmiyim?

CEVAP: Evet olabilirsiniz.

Tarih: 09-10-2005
İsim: Aybike Ekizoğlu

SORU: Ben 8.12.1988 yılında özel bir bankada (Akbank) işe başladım. 5.5 yıl çalışıp 18.7.1994 yılında istifa ettim. Daha sonra 1995 yılının kasım ayında SSK'ya isteğe bağlı olarak prim ödemeye başladım. 2000 yılının nisan ayına kadar 4,5 yıl ödedim. 1970 doğumlu 35 yaşında bir bayanım. Toplam 10 yıl prim ödedim. Kaç yıl daha ödemem gerekiyor.Kaç yaşında emekli olabilirim. Bu hizmetleri nasıl birleştirebilirim..

CEVAP: 08.12.1988 başlangıcı ile 45 yaşında en az (Akbank dahil) 5300 gün sayısı ile SSK’dan emekli olabilirsiniz. Hizmetlerin birleşmesi emeklilik anında yapılır. Bir şey yapmanıza gerek yok.

Tarih: 09-10-2005
İsim: Zerrin Gürel

SORU: Annem ssk dan emekli, bu arada babamda özel bir bankadan emekli ve özel emekli sandığına bağlı.Annem bu zamana kadar hep babamın özel emekli sandığı'nı kullandı.Bunda bir sakınca var mı?Varsa özel emekli sandığı bizden bu kullanımların tüm masraflarını alabilir mi?

CEVAP: Bu durum babanızın emekli olduğu özel bankanın emeklilik sandığına ait uygulama yönergesi ile çözülebilecek bir konu ama normal şartlarda anneniz emekli olduğundan babanız üzerinden sağlık yardımı alamaz. Sandık yönergesi de aynı yönde ise masrafları sizden isteyebilirler.

Tarih: 09-10-2005
İsim: Zeynep Tamtekin

SORU: 10.04.1988 tarihinde ilk sigortaya girişim yapılmıştı. Fakat sigortamın hiç ödenmediğini hatta sigortada kaydımın bile gözükmediğini öğrendim. Elimde sigorta kartım var ama hiç ödenmemiş gözüktüğü için emekliliğimi o tarihten itibaren nasıl başlatabilirim?

CEVAP: 1-İşverenin dönem bordrosu vermiş olma ihtimaline karşı, ilgili sigorta müdürlüğünden dilekçe ile arşiv araştırması talep edin büyük bir ihtimal ile mutabakatsız bildirge-bordro olabilir. Ya da işverene ulaşabiliyorsanız o günlerin dönem bordrosundan (SSK Onaylı) bir nüsha isteyin.
2-İşveren bordro vermemiş ise şimdiden iş mahkemesinde bir günlük hizmet tesbit davası açabilirsiniz zira işe giriş bildirgesinin verilmiş olması sebebiyle 5 yıllık zamanaşımı işlemeyeceği gibi işe giriş bildirgesi bir günlük çalışmanızın karinesidir.
3-Veya 10.04.1988 işe başlama tarihine göre 44 yaşında en az 5225 gün sayınızla emeklilik için SSK’ya müracaat edin, başlangıçta gününüz yok diye emeklilik müracaatınızı reddedilince hem SSK’yı hem de işvereni , hem hizmet tesbit hem de emeklilik için dava edin.

Tarih: 09-10-2005
İsim: Filiz Üzümcü

SORU: Biz vefat eden babamızdan dolayı; annem, ben ve kız kardeşim SSK.Emekli maaşı toplam 450 ytl almaktaydık. Annem Temmuz ayında vefat etti, emekli maaşımızı Bankamatik kartından çekiyorduk, Ağustos ayında 100ytl.ben, 100ytl. kızkardeşim bankamatikten çektik. Annemin hesabında 230ytl.bulunmaktaydı, o parayı çekmedik, fakat Eylül ayında çektiğimiz maaşta annemin hakkı bize devrolduğu için 220YTL ben 220YTL kızkardeşim bankamatikten çektik, annemin bankamatik hesabında hala 230YTL. bulunmakta idi, biz o parayı da çektik, acaba bize SSK.dan ceza gelebilir mi?
Vergi İadeleri annemin, benim ve kız kardeşimin fişlerini ayrı veriyorduk. Şimdi annem Temmuz ayında vefat ettiği için vergi iadesini temmuza kadar olanı yazmamız gerekiyor mu?

CEVAP: Anneniz temmuz ayı aylığını, Annenizin varisleri alma hakkına sahiptiler. Gönderinizden anlaşılmıyor ama babanız üzerinden aylık alma hakkı olmayan başka kardeşleriniz varsa hepiniz mirasçı olarak bu parayı bölüşecektiniz. Ancak sadece siz ikinizden başka çocuk yoksa bir sorun olmaz. Vergi iadesi konusunda da dediğiniz gibi temmuza kadar olan fişleri gider yazabilirsiniz.

Tarih: 09-10-2005
İsim: Ferda TİPİ

SORU: Ben 1984 senesinde SSK lıyım.Fakat bunun 9 senesi isteğe bağlı sigortalı olarak primlerimi ödüyorum.1994 senesi babamı kaybettim bu sebeple o seneden beride babamdan maaş alıyorum ve sağlık giderlerim oradan karşılanıyor. Yeni bir kanun çıkacağını duymuştum.bu kanunla bir yerden maaş alan bir kişi ikinci bir sigorta ve maaş hakkını kaybedecek diye. acaba ben kendime ait olan isteğe balı sigorta primlerini boşa mı yatırıyorum. bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

CEVAP: Babanız SSK’lı veya Bağ-Kur’lu idiyse, siz prim ödeme süreniz boyunca babanızın aylığını alabilirsiniz ama emekli olduğunuzda alamazsınız. Babanız T.C. Emekli Sandığından ise emekli olunca da babanızın aylığını almaya devam edersiniz.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !